Nem felel meg a Nemzetközi Atomenergia Hivatal hazánkban is törvénybe iktatott földrengésbiztonsági ajánlásainak sem a Paksi Atomerőmű, sem a tervezett bővítés telephelye – derítette ki az Átlátszó.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ajánlásait magába foglaló 2011-es kormányrendelet szerint nem szabad olyan helyre atomerőművet építeni, melynek tíz kilométeres sugarában olyan törésszakasz található, amelynél az utolsó százezer évben felszíni elmozdulás történt.
Az Átlátszó által kikért adatok szerint azonban sem a Paksi Atomerőmű, sem a bővítés telephelye nem ilyen hely. Ugyanis azok alatt tektonikailag aktívnak minősülő törésvonal húzódik, sőt tízezer évnél fiatalabb földrengésekre utaló nyomokat is találtak a környezetében.
A lap emlékeztetett arra, hogy a hely földrengésbiztonságáról évtizedes vita zajlik, hiszen 1970 körül, az atomerő építése előtt nem történtek érdemi vizsgálatok. A paksi bővítéshez újra földtani vizsgálatra volt szükség, amely 8 milliárd forintba került, de a részletes eredményeket nem tárták a nyilvánosság elé.